Anime Goth
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum Anime & Manga & Goth
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Elfen Lied

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Wired Life
Utilizator
Utilizator
Wired Life


feminin Mesaje : 18
Puncte Gothice : 31
Reputatie : 2

Statistici personale
Warn:
Elfen Lied Left_bar_bleue0/10Elfen Lied Empty_bar_bleue  (0/10)

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Elfen Lied   Elfen Lied EmptyMar Iul 19, 2011 12:10 pm



Elfen Lied 44100

Anime-ul ne povesteste despre "Diclonius", urmatorul pas sau o mutatie in evolutia speciei umane care se presupune ca va duce la distrugerea omului. Au doua coarne si poseda un al saselea simt care le da abilitati telechinetice.
Din cauza acestei puteri, Diclonius au fost capturati si izolati in laboratoare de catre guvern.
Lucy, o tanara Diclonius reuseste sa scape din laborator, omorand toti gardienii, este impuscata dar supravetuieste, retraganduse in apropierea unei plaje unde este descoperita de doi copii, Kouta si Yuka. Pierzandusi memoria, Lucy va fi numita dupa singurul cuvant pe care-l rosteste "Nyuu" si cei doi copii o duc acasa la Kouta. Intre timp Lucy incepe sa-si recapete memoria si de asemenea, este vanata de guvern.
Sus In jos
Kd.sens
Moderator
Moderator
Kd.sens


Mesaje : 36
Puncte Gothice : 51
Reputatie : 1

Statistici personale
Warn:
Elfen Lied Left_bar_bleue0/10Elfen Lied Empty_bar_bleue  (0/10)

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied EmptyMier Iul 20, 2011 1:27 am

Unul dintre anime-urile remarcabile pe care le-am vizionat. Personajele
sunt bine conturate, insa subtitrarea era prost facut (cel putin unde
l-am vazut eu).Actiunea in sine merge pe un singur principiu,
urmarindu-si o simpla idee aparent banala. Asta a mentinut suspansul si
mi-a starnit interesul, fiind sceptica in ceea ce priveste anime-ul in
sine. De cand am citit despre ce este vorba, l-am perceput drept ceva
prostesc , privinta asupra careia m-am inselat.
Lucy m-a amuzat pentru ceea ce rostea si ce facea, avand dubla
personalitate *opinia mea* - simbolul inocentei de fata cu Kouta si
Yuka, iar cu ceilalti dura. Desigur, nu mi s-a parut constienta cand
omora, fapt pentru care n-o incriminez nici acum.
Per ansamblu, anime-ul a fost unul foarte bun pe care l-am vizionat cu placere.Si , realmente, tin sa il recomand celor pe care nu l-au vazut.
Sus In jos
Wired Life
Utilizator
Utilizator
Wired Life


feminin Mesaje : 18
Puncte Gothice : 31
Reputatie : 2

Statistici personale
Warn:
Elfen Lied Left_bar_bleue0/10Elfen Lied Empty_bar_bleue  (0/10)

Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied EmptyLun Iul 25, 2011 7:36 am

Eu una nu am vizionat intregul anime, ci doar cateva episoade dar nici alea nu au fost in ordine. In schimb am citit aproape toata manga si pot sa spun ca la cat de putina manga citesc eu asta a fost una din preferatele mele pe care am avut ocazia sa o citesc si in limba romana. Personajele principala au fost cat de cat bine conturate, mai ales Lucy. Nyuu m-a enervat la culme, asa cum a facut si Kouta si Yuka. Nu prea am agreeat aceste personaje. Nici pe Nana nu am prea suportat-o. Dintre Nyuu si Lucy o prefer mai mult ca sigur pe Lucy pentru ca ea cel putin are habar ce e aia viata in schimb Nyuu la inceput nu sita ... nimic. Lucy s-ar fi descurcat singura in schimb Nyuu, hmm ... se intelege de la sine. In general fetele "tipice" din anime-uri cu ochii uriasi ma enerveaza la culme. In orice anime trebuie sa existe macar o Tsundere altfel nu se poate si culmea, acea e cea mai agreeata persoana. Eu una prefer fetele mai trecute prin viata, asa cum e Lucy. Coloana sonora a fost minunata, openingul mai ales. Ending-ul mi s-a parut cam stupid neavand vreo legatura cu anime-ul. Nu am vizionat acest anime doar pentru tot gore-ul, nuditatea si scene ecchi, totul a fost simbolistica dupa parerea mea, simbolistica ce ascundea o poveste tragica. Elfen lied a fost un anime chiar foarte bun cu o poveste trista si tragica dar totusi bazata pe un fapt real. Oameni vor sa detina totul, le este frica de ceea ce nu stiu. Mi-as fi spus povestioara in primul post dar nu aveam inspiratie :]]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Elfen Lied Empty
MesajSubiect: Re: Elfen Lied   Elfen Lied Empty

Sus In jos
 
Elfen Lied
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Goth :: Anime Genre :: Horror/Mistery-
Mergi direct la: